Volvo Aero tillverkar väl motorer till Saab 39 Gripen om jag minns rätt.
[EDIT]
Hittade på wikipedia
http://sv.wikipedia.org/wiki/Volvo_Aero
Företaget bildades 1930 som NOHAB Flygmotorfabriker och var ett dotterbolag till Nydqvist & Holm AB i Trollhättan.
År 1937 övertogs Nohabs aktier av det nybildade Svenska Aeroplan AB (SAAB). År 1941 förvärvade Volvo aktiemajoriteten och namnet ändrades till Svenska Flygmotor AB (SFA), senare Volvo Flygmotor och numer heter företaget Volvo Aero.
Volvo Aero är en tillverkare av flygmotorer samt detaljer till flyg- och rymdindustrin. Företaget ingår i Volvokoncernen.
Volvo Aero tillverkar motorerna RM12 till det svenska stridsflygplanet Saab Gripen. Volvo Aero samarbetar med de stora flygmotortillverkarna Rolls-Royce, Pratt & Whitney och General Electric. Senaste året har företaget tagit emot stora beställningar på delar och moduler till de nya motorerna GENX som sitter på Boeing 787 ”Dreamliner”. Volvo Aero har även andelar och detaljtillverkning av motorerna till Airbus A380. Tillverkningen av motordetaljer sker dels i Trollhättan men även i Norge, Kongsberg."