motorportalen.net
http://forum.motorportalen.net/

Gotland 2006
http://forum.motorportalen.net/viewtopic.php?f=33&t=846
Page 1 of 1

Author:  newbone [ Tue 21 Mar 2006, 08:17 ]
Post subject: 

Här kommer info kopierat från ÅMK "flygblad": (tilläggas kan att enligt hemsidan kostar Strand hotell 980 sek för dubbelrum och 780 sek för enkelrum.)

Häng med till Gotland Ring 23 april!
ÅMK har hyrt Gotland Ring söndagen den 23 april 2006. Missa inte detta
tillfälle till en skitrolig dag på banan. Vi kör i flera grupper så det
passar allt från helt färska nybörjare till proffs, alla kan köra i sin
egen takt. Är det din första gång på bana så visar vi dig hur det går till.
Bankörning är hursomhelst det roligaste man kan göra med byxorna på! Nedan
finns mer information om evenemanget.
Resa: Billigaste resan får man om man bokar via Viking Line med ålandskort
och köper biljett för Ålandsfärjan, då kostar båtresan mellan 50 – 100 EUR
totalt t/r Mariehamn-Visby-Mariehamn, alltså tvärt emot vad många tror så
är det inte dyrt. Priset varierar beroende på tur och fordon och antal
personer, ring Viking Lines båtbokning på tel.: 26211 Vi har preliminärt
bokat 20 bilplatser, för att boka av den kvoten – säg att du ingår i grupp
ÅMK, den bokningen är i kraft till 31/3. OBS! Ta endast däcksplats på
Destination Gotland, ingen vilstol.
Rekommenderad resrutt (som vi bokat):
Lördagen 22/4 kl. 13.00 Mariehamn-Kapellskär
Lördag 22/4 kl. 20.05 Nynäshamn-Visby
Söndag 23/4 kl. 19.45 Visby-Nynäshamn
Måndag 24/4 kl. 12.00 Kapellskär-Mariehamn
Turlistor finns på:
<a href='http://www.vikingline.fi/tidtabeller/tidtabeller/tidtabeller/mar_kapalf' target='_blank'>http://www.vikingline.fi/tidtabeller/tidta...ller/mar_kapalf</a>.
asp
<a href='http://www.eckerolinjen.fi/sv/timetables.asp?docID=5511' target='_blank'>http://www.eckerolinjen.fi/sv/timetables.asp?docID=5511</a>
<a href='http://www.destinationgotland.se/publish/turlista/turlista2006_01.htm' target='_blank'>http://www.destinationgotland.se/publish/t...ista2006_01.htm</a>
Boende: Vill man bo billigt och bra (190 SEK/natt med eget sänglinne)
någorlunda nära banan har vi preliminärt bokat Bunge Vandrarhem, var och en
bokar sedan själva sitt boende där. Bunge vandrarhem finns på det
världsvida nätet på adress www.bungevandrarhem.com och man når det på
telefon +46 498 22 14 90 eller per e-post till boende@bungevandrarhem.com
Säg till att ditt rum skall bokas ur de rum som Ålands motorklubb har
preliminärbokat. Boka boendet i god tid! För den kräsne rekommenderas
Strand Hotel i Visby, <a href='http://www.strandhotel.se/' target='_blank'>http://www.strandhotel.se/</a>
Banan: Vi har banan hyrd hela söndagen från kl. 09.00 den 23 april och
avgiften för att köra är 70 EUR (50 EUR för ÅMK-medlemmar, medlemskap kan
lösas på plats och kostar 17 EUR) per person för hela dagen. Vi kör 20
minuters pass hela dagen i fyra grupper; försäkrad MC, oförsäkrad MC,
försäkrad bil, oförsäkrad bil. Vi håller obligatoriskt förarmöte 08.45 vid
banan där mera info om dagen ges.
Anmälan: Tänker du komma med skall du meddela det till Benny Mattsson,
tel.: +358 (0) 40 735 9003 eller e-post benny@aland.net så fort som möjligt
och absolut senast den 18 april. Om det är din första gång på bana gäller
det att tänka på att ha grejerna i skick. Det är speciellt viktigt med däck
och bromsar. Om det är något du undrar kan du fråga Benny om det också.
Info om Gotland Ring finns på <a href='http://www.gotlandring.com' target='_blank'>http://www.gotlandring.com</a>

Author:  TantGron [ Tue 21 Mar 2006, 10:00 ]
Post subject: 

Jag har precis skickat in en bokning, och rekommenderar er att specificera att ni reser med ÅMKs:s tilldealade rabatt.

Author:  newbone [ Thu 06 Apr 2006, 10:24 ]
Post subject: 

Hej alla gasglada!

Viking vill ha i bokningarna på grupprabatten senast imorgon (7.4) och än så länge var det rätt glest med bokningarna där.
Annars är det också rätt dåligt på bilfronten ännu, är det inte fler som tycker om att gasa? Och det är INTE DYRT att åka till Gotland nu under LÅGSÄSONG.

/Benny

Author:  BlaaBMW [ Wed 12 Apr 2006, 02:19 ]
Post subject: 

Jag ska med, bokade båten idag.

Author:  TantGron [ Wed 12 Apr 2006, 10:00 ]
Post subject: 

Då blir vi i alla fal ltvå då! ;)

Kan man få se en bokningslista eller något?

Lite tråkigt att det blir så få bilar på ett sätt, men det betyder att man kommer att ha 3,25 km bana för sig själv om vi bara är två! ;) Eller kommer det att bli så att vi kör samtidigt som gathojarna då?

Author:  TantGron [ Thu 13 Apr 2006, 12:56 ]
Post subject: 

Bumpeli-bumpa!

Ingen som vet något om detta eller?

Author:  MickeM [ Thu 13 Apr 2006, 13:19 ]
Post subject: 

Borde det inte vara typ 100 pers som vill fara på bankörning?
Är det verkligen bara två som ska köra bil?

Author:  TantGron [ Thu 13 Apr 2006, 14:19 ]
Post subject: 

Skrev världens längsta inlägg här om vad som är tjusningen med bankörning för mig, men så kraschar Operan, så nu får det bli så här (ingen j***l skulle orkat läsa den ändå :D ):

Bana är faen så kul, finns inget (lagligt) i bilväg att jämföra med. Jag tror att det är många som helt enkelt inte vågar fara för att dom inte är "snabbast" och "bäst", men hur många kan vara det? :D

Author:  MickeM [ Thu 13 Apr 2006, 15:37 ]
Post subject: 

<!--QuoteBegin-TantGron+13 Apr 2006, 14:19 --></div><table border='0' align='center' width='95%' cellpadding='3' cellspacing='1'><tr><td>QUOTE (TantGron @ 13 Apr 2006, 14:19 )</td></tr><tr><td id='QUOTE'><!--QuoteEBegin-->Jag tror att det är många som helt enkelt inte vågar fara för att dom inte är "snabbast" och "bäst", men hur många kan vara det? :D[/quote]
Eller för att det är dyrt OM något går sönder och att man riskerar att skada
bilen på något sätt. Eller så är det för långt bort (att fara till Kantarellen och
handla kan vara ett projekt för sig för en Mariehamnare :D). Eller så är det
helt enkelt så att intresset inte finns :(.

Author:  edvard [ Wed 19 Apr 2006, 11:23 ]
Post subject: 

Hur många är det som ska fara nu sist o slutligen? Är i valet o kvalet fall jag ska komma med eller nä. Hur många bilar resp. MC är det? Ingen vitts att komma med o fota fall det bara är 2 som snurrar runt banan :)

//Edvard

Author:  BlaaBMW [ Thu 20 Apr 2006, 22:06 ]
Post subject: 

Klart du skall komma med Edvard!

Author:  TantGron [ Fri 21 Apr 2006, 08:26 ]
Post subject: 

Jag snackade med Benny-mannen igår, och han påstår att det är nära 10 bilar som kommer med! :D Vilka det är vet jag dock inte, men det låter ju betydligt bättre.

Kolla in vädret för helgen på <a href='http://www.smhi.se/' target='_blank'>SMHI</a>, soligt på lördagen, men molningt på söndagen. Men inget regn i alla fall.

Håll tummarna för att jag får bilen idag nu bara, de skulle ha den klar till kl 16.00 idag, men då ska det inte strula mycket heller... :unsure:

UPDATE:
Söndag EM:
Image

Author:  TantGron [ Fri 21 Apr 2006, 13:16 ]
Post subject: 

Eftersom ingen annan håller låda, så tänkte jag att jag postar min checklista för resan. Man vill inte släpa på för mycket, men man vill inte sumpa en dags körning pga att man varit för lat att ta med prylar...

Hjälm
Nackskydd
Bomullsoverall
Skor
Handskar
Körkort

Extra nyckel
Säkringar
Vatten
Olja
Spolarvätska
Torktrasa
Trasa

Reservhjul på burk
Reservhjul ?
Insexnycklar
10 & 13 fasta nycklar
Shiftnyckel
Skruvmejsel flat
Skruvmejsel stjärna
Avbitare /tång
Eltejp
Silvertejp
Stripes
Däcktrycksmätare

Varma kläder
Termos
Stol att njuta i!
:P

Fyll gärna på om det är något jag har glömt!

Author:  edvard [ Fri 21 Apr 2006, 13:25 ]
Post subject: 

Matts o jag skiter i att ta med ngt då iom att du har allt :) Great! *skojja bara*

//Edvard

Author:  TantGron [ Fri 21 Apr 2006, 13:29 ]
Post subject: 

;)

Detta var vad jag tänkte ta med, alltid bra att göra en lista så att man vet lite vad man ska ha med sig hem iaf... :D

Author:  BlaaBMW [ Fri 21 Apr 2006, 15:14 ]
Post subject: 

Har du inte med dig egna mekaniker och PR team också? :P

Author:  TantGron [ Fri 21 Apr 2006, 22:09 ]
Post subject: 

<!--QuoteBegin-BlaaBMW+21 Apr 2006, 15:14 --></div><table border='0' align='center' width='95%' cellpadding='3' cellspacing='1'><tr><td>QUOTE (BlaaBMW @ 21 Apr 2006, 15:14 )</td></tr><tr><td id='QUOTE'><!--QuoteEBegin-->Har du inte med dig egna mekaniker och PR team också?  :P[/quote]
Brorsan får gå som mekaniker då, men PR behövs ju inte, Hondan talar ju för sig själv ju! :rolleyes:

Men jag har haft en mycket häktisk dag, mer än begärt. Fick bilen först kl 20.00 från Bil & plåt (de ska ha en mycket stor eloge för att de jobbade övertid för att få bilen klar! Kudos!!) och sen var det full fart ut till H:land för en snabb genomgång av bilen. Hämtar upp Brossan och på kommandot " Gääsa lite då!" så sätter man fart på jordgubben. Då upptäcks missen som kunde ha sabbat hela resan: sänkningen och de nya 18":s däcken blev helt enkelt för mycket vid lite inspirerad kurvtagning, slipade ner halva nitarna som håller innerskärmarna på 2 minuter... :unsure:

Så efter en hel del svordomar kom vi snabbt fram till att det bara var att inse faktum och byta tillbaka till 17":s fälgarna med 50-profils ms-däck... :( Inte direkt något man vill köra bana med, men i valet mellan att fara och inte fara så är det ganska enkelt...

Så om inte någon har ett mycket stor skåpbil med sig OCH känner någon på vägen som har ett par 215/35/18 på hyllan färdigt att kränga på så får man halka fram med vintertossorna. För övrigt så kan ni hojta till om någon vill handla däck 235/40/18 av mig(bara däcken, inte fälgarna), 2 däck i mycket bra skick, och två icke besiktningsbara (har suttit på en S2000 tidigare, därav den överdrivna nötningen på bakdäcken... :lol: )

I övrigt så har man byt olja och filter, och tvättat ur luftfiltret, så nu är det bara att tuta och köra! :)

Author:  BlaaBMW [ Sat 22 Apr 2006, 03:49 ]
Post subject: 

Jag råkar faktiskt ha ett gäng 215/35-18, fast jag tänkte köra på dom själv på söndag så jag lånar motvilligt ut dom. Har visserligen hört att det skall gå att köra på bromsskivorna ifall man riktigt vill... :P

Page 1 of 1 All times are UTC + 2 hours
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/