motorportalen.net
http://forum.motorportalen.net/

Man ska tänka efter före...
http://forum.motorportalen.net/viewtopic.php?f=1&t=645
Page 1 of 1

Author:  MickeM [ Tue 06 Sep 2005, 17:27 ]
Post subject: 

Man kan bli knäpp för mindre:

Saxat från SSI:

"idag ställde jag min bil utanför en kompis bostad på sorgenfrivägen..vi satt uppe hos honom i ca 2 tim när vi besultade för att ta en runda i stan när vi kommer ner för trapporna ser vi hur 3 killar tittar på bilen en av killarna började då rycka kraftigt i min vinge varpå vi säger "va fan gör han??" vi springer ut och killarna står kvar precis som ingenting medans jag springer och knuffar ner den ena killen til marken. Färefter ger hans kompis mig en smäll i ryggen och jag slår ner honom och min kompis hjälper till att få ner dessa ynglingar. Grannarna hörde skrik och polisen var SNABBT på plats kanske efter 2 min...alla blev gripna med handfängsel och fick ligga på marken tills vi berättade vad som hänt..och polisen var förstående fast sa att vi gjorde fel som då slog dessa killar.
Och det spelade ingen roll vad de hade gjort men vi blev gripna för misshandel och de blev anmälda av mig för skadegörelse. På stationen satt vi i varsin cell kanske i 2 timmar tills en sur grisjävel kom och förhörde mig. Jag berättade allt och han sa att det var fel av mig att göra som jag gjorde lagligt sett men morliskt sett skulle jag ha gett dessa killar mer...men i detta fallet var han tvungen att sköta sitt jobb och vi kommer troligtvis bli åtalade för grov misshandel.
Problemet är inte skadorna på vingen...problem är att jag kommer troligtvis bli fälld och mitt tillstånd till min krog kommer dras in...alltså för att jag gjorde detta kommer mitt företag gå i konkurs(utan sprittillstånd)...om jag inte säljer min rörelse innan domen förstås...."

"en kille satt en siren i bilen och blev ditsatt av killen som gjorde inbrott.. För att han hade fått tinitus.."

Källa: <a href='http://bbs.impreza.nu/dc/dcboard.php?az=show_topic&forum=8&topic_id=26239&mesg_id=26239&page=' target='_blank'>http://bbs.impreza.nu/dc/dcboard.php?az=sh..._id=26239&page=</a>

Author:  BlaaBMW [ Tue 06 Sep 2005, 19:04 ]
Post subject: 

Men fy fan... Visserligen vet jag ju att det är såhär det fungerar men ändå... Skulle dom bara låtit dom vandalisera bilen och sedan krävt det av försäkringsbolaget skulle han ju dessutom inte ha fått alla reparationerna betalda heller (inte särskilt troligt iaf).

Är det bara vid grova brott som privatpersoner får gripa och kvarhålla personer?

Author:  535iA [ Wed 07 Sep 2005, 20:06 ]
Post subject: 

<!--QuoteBegin-BlaaBMW+6 Sep 2005, 19:04 --></div><table border='0' align='center' width='95%' cellpadding='3' cellspacing='1'><tr><td>QUOTE (BlaaBMW @ 6 Sep 2005, 19:04 )</td></tr><tr><td id='QUOTE'><!--QuoteEBegin--> Är det bara vid grova brott som privatpersoner får gripa och kvarhålla personer? [/quote]
Jag har för mig, att om brottet i fråga kan ge fängelsestraff har man rätt att kvarhålla den misstänkte.

Page 1 of 1 All times are UTC + 2 hours
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/