motorportalen.net
http://forum.motorportalen.net/

Polera Aluminium
http://forum.motorportalen.net/viewtopic.php?f=1&t=1948
Page 1 of 1

Author:  Mauritz [ Sun 06 May 2007, 07:44 ]
Post subject:  Polera Aluminium

Jag har sett att det finns en komplett guide om biltvätt och att det har skrivits en hel del om hur man skall tvätta/polera bilen.

Men nu har jag åkt på att polera upp en massa gammal aluminium, jag har läst på lite forum här och var om hur det skall göras. Men tänkte nu om ni har tips på vad man skall använda sig av som går att köpa här hemma på holmen.

Author:  Kizen [ Sun 06 May 2007, 08:56 ]
Post subject: 

en tub med autosol (kromputs) å lite trasell brukar göra susen!!! :D

Author:  BlaaBMW [ Sun 06 May 2007, 20:53 ]
Post subject: 

http://supras.nu/forum/showthread.php?s=&postid=42790

Där har du... Jobbigt, men det blir bra!

Author:  BuuMi [ Sun 06 May 2007, 21:46 ]
Post subject: 

BlaaBMW wrote:
http://supras.nu/forum/showthread.php?s=&postid=42790

Där har du... Jobbigt, men det blir bra!

Men dra mig baklänges!!! :O
Killen är ju sjuk :O

Det där ska jag å göra innan jag dör :)

Author:  vwrob [ Sun 06 May 2007, 23:15 ]
Post subject: 

funkar bra det där, jag körde med 2000 papper på alu-fälgar o det gick riktigt bra, men visst va det lite stenskott som man inte fick bort som va för djupa
men blankt vart det efter man polerat iaf

Author:  Fabben [ Sun 06 May 2007, 23:25 ]
Post subject: 

BlaaBMW wrote:


Den där länken drog jag upp för ett år sedan, tyckte redan då att den skulle bli sticky, det tycker jag fortfarande ;)

Author:  BlaaBMW [ Mon 07 May 2007, 00:40 ]
Post subject: 

Nee, behöver inte stickya den där. Det är sådant som sökfunktionen finns för.

Author:  Fabben [ Mon 07 May 2007, 11:23 ]
Post subject: 

Men om nu sökfunktionen används så mycket, varför startades det en ny tråd? ;)

Author:  Mr X [ Mon 07 May 2007, 11:31 ]
Post subject: 

Fabben wrote:
Men om nu sökfunktionen används så mycket, varför startades det en ny tråd? ;)


Mauriz tråd: tänkte nu om ni har tips på vad man skall använda sig av som går att köpa här hemma på holmen.

Därför startade han en ny tråd så det är bara att tipsa vad vi hittar för bra produkter att polera med här på holmen.

Autosol slår väl allt eller har jag fel.

Author:  vwrob [ Mon 07 May 2007, 13:04 ]
Post subject: 

s12åland wrote:
en tub med autosol (kromputs) å lite trasell brukar göra susen!!! :D


funkar bra med vanligt bilvax också, men det e ju bara om det inte e så mycket o polera upp

brukar använda whurth "rengörande bilvax" e både billigt o bra, tror de va ca 6€ för 1/2 liter..

Author:  Fabben [ Mon 07 May 2007, 13:45 ]
Post subject: 

Mr X wrote:
Mauriz tråd: tänkte nu om ni har tips på vad man skall använda sig av som går att köpa här hemma på holmen.

Därför startade han en ny tråd så det är bara att tipsa vad vi hittar för bra produkter att polera med här på holmen.


Sånt kunde finnas i en sticky. Själv har jag använt autosol de få gånger jag har polerat metall.

Author:  BuuMi [ Mon 07 May 2007, 13:54 ]
Post subject: 

jag polerade upp min på crossen för ett tag sen. då tog jag som en stålborste och stoppade på borrmaskinen och körde till aluminiumet kom fram.. alltså tills man fick det att blänka. sedan autosol på det! blev som krom. man kan spegla sig i det iaf ;)

drog också autosol på japs burken på bilen häromdan (nog för att det är splitterny men) och du speglar dig hur bra som helst.

så det är autosol som gäller som Mr X sa ?

Author:  Mauritz [ Mon 07 May 2007, 14:56 ]
Post subject: 

Dessa saker som skall poleras upp är monterade på båt, så det kanske kommer behövas lite mera än autosol misstänker jag. Antagligen så kommer det bli olika lammeller kombinerat med olika sorters vax.

Author:  NismoRobba [ Mon 07 May 2007, 21:08 ]
Post subject: 

Tjena,

Jag polerade upp tjejen mins fälgar o då använde jag mig av vanlig lamell slip för borrmaskin föra att ta bort färgen o sen för att få släta ytor på fälgarna sen tog jag poler trissa o polerkrita som jag fick med i ett kit som jag köpte på byggis. Tyvärr har jag bara en dålig bild på resultatet men här e den iaf.

Image

mvh robba

Author:  RunkiZ [ Wed 09 May 2007, 22:11 ]
Post subject: 

En av 4a fälgar jag polerade förra sommaren när jag hde tråkigt, det tog längre än beräknat kan jag säga.Image

Author:  Cambudgie [ Wed 09 May 2007, 22:22 ]
Post subject: 

Har du en före och efter bild så man kan jämföra?

Author:  RunkiZ [ Thu 10 May 2007, 15:57 ]
Post subject: 

Ungefär så här såg dom väll ut föreImage

Author:  farmarn [ Mon 14 May 2007, 22:42 ]
Post subject: 

Behöver man konservera efter polering på något sätt? lack, vax? har för mig att det oxiderar relativt snabbt!

Page 1 of 1 All times are UTC + 2 hours
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/