Kanske ämnet e lite gammalt, men tänkte jag skulle lägga till några rader för att informera er, då jag jobbat med blästring åt just Saarinen!
Saarinen blästrar med sand, slagg vid vissa enstaka fall. Det blir rent som fan, bara att grunda o sen måla.
Dock är att tänka på att blocket antagligen är gjutgods, då kan det lätt hända att motornummer och övrig "text" så att säga kan försvinna.
Inte att glömma är att sanden kommer in överallt, även där du ej tror att den gör. tvätta av blocket med högtryckstvätt före, och se till att tejpa alla ytor med silver tejp, minst 3 lager där du ej vill ha blästrat, så löser det sig nog.
Blästring av karosseridelar som huv, dörrar skärmar är ej att rekomendera om man ej har typ en "hobby bläster" då trycket som sanden kommer med vid blästring är allt för högt.
OBS!
Finns nån skrämselhistoria där någon blästrat en huv, men vid monteringen så passade den ej mellan skärmarna längre pga av att plåten vuxit!
Annars så är blästring det totala som gäller när man skall måla eller svetsa pga. att ytan är helt metallren!
Hoppas att ni fick lite mera info om detta ämne!
