Senaste nyttPå kommande
31 julFilmeckerölinjen rallysprint
22 julResultatRallysprinten 2017
23 julResultatEckerölinjen Rallysprint 2016
Hem | Kalender | Evenemang | Klubbar | Forum | Galleri | Filmer | Länkar | Resultat | Arkiv | Kontakt | Torg | Om
It is currently Wed 18 Jun 2025, 10:39

All times are UTC + 2 hours




Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Tue 24 May 2005, 16:53 
Offline
Medlem
User avatar

Joined: Sat 12 Mar 2005, 13:32
Posts: 68
Gick på torggatan idag runt 14:00 så ser jag en Sepang bronse metallic BMW e60, ser på långt håll att det är något ovanligt med dens bakparti, fyra mycket vackra pipor lyser med sin närvaro, adrenalinet infinner sig och jag nästan fullkomligt rusar dit för att få ta en titt på den, den var parkerad utanför Wickströms UR och guld, och 5 sekunder senare försvinner den iväg uppför torggatan i sydlig riktning. Ut och spana och ta kort!!!!!!!!!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 25 May 2005, 19:37 
Offline
Medlem
User avatar

Joined: Thu 08 Jul 2004, 11:05
Posts: 60
Sweet.. gillade inte riktigt e60 när den kom, men jag måste säga att M5orna är grymt schyssta när man ser dem i verkligheten. Kollade in en på nära håll hos BMW i Vimmerby förra veckan, inte alls dum faktiskt. Dra åt skogen vilka bromsar den hade! :D
Fick dessutom möjligheten att se en ny M6 köras för fullt på Mantorp i lördags då BMW Sport Club hade banträff där. Härligt ljud i v10an även om man kanske skulle önska bmw hade låtit den höras lite mer.. (samma sak med M3 CSL, lät skönt men för lite). Dock tycker jag inte M6 ser lika bra ut som M5.
Allra snabbast på banan var en röd e30 Alpina B6 2.8 turbo som även var med i bilsport för ett par år sedan.. huga vad den gick. Helt absurd fart i slutet på rakan, nya M3or såg ut att stå parkerade i jämförelse hehe B)

_________________
/Gurra
//BMW 530iA -93
//Mitsubishi Lancer EVO 5 -98


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 26 May 2005, 18:24 
Offline
Avancerad medlem
User avatar

Joined: Tue 08 Mar 2005, 21:38
Posts: 192
Kör: Hårt i kurvorna.
Såg M5an när den kom av färjan, verkligen imponerande utseende, åtminstone jämfört med standardutförandet på E60. Har inte riktigt hunnit jämföra M5 utseendemässigt med ALPINAs B5 som kanske är så snygg som en E60 kan göras.

_________________
Z3TOR - Love it or leave it


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC + 2 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group